Celem projektu jest uczestnictwo studentów kierunku ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo i kryminologia stosowana, w sympozjum obejmującym pracę na ludzkich preparatach nieutrwalonych – tzw. kadawerach (druga połowa 2018 roku). Zjazd zostanie zrealizowany przy współpracy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach z podwykonawcą Mazowieckego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, odpowiedzialnym za dysponowanie salami i zapleczem prosektoryjnym. Innowacyjna metoda dydaktyczna umożliwia badanie i wykonywanie inwazyjnych zabiegów medycznych na ludzkich zwłokach, sprowadzonych z USA, dedykowanych wyłącznie celom edukacyjnym. Tematyka wydarzenia obejmie procedury i zabiegi wykonywane w warunkach przedszpitalnych u pacjenta urazowego. Studenci w ramach projektu przygotują publikacje naukowe dla czasopism: Scandinavian Journal of Trauma Resuscitation & Emergency Medicine oraz Journal of International Medical Research, uwzględniające ich doświadczenia interdyscyplinarne w zakresie możliwości wykorzystania kadawerów w procesie dydaktycznym oraz symulacji zdarzeń związanych z wypadkami i przestępstwami z jakimi mieć będą oni w swojej praktyce zawodowej. Prace studentów po wcześniejszej weryfikacji organizatorów zostaną przedstawione na Międzynarodowej Konferencji Zdrowia Publicznego i Medycyny Ratunkowej na Ukrainie (druga połowa 2018 roku – termin zostanie ustalony przez organizatora) oraz konferencji IPCC Rzym-Włochy (kwiecień 2019).
Projekt został złożony w odpowiedzi na konkurs „Najlepsi z najlepszych! 3.0” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem programu jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności i kreatywności poprzez współfinansowanie uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach.